Nowoczesna
edukacja
Naszym okiem

Czym są Chatboty AI i jak ich używać?

Czym są chat boty? Są to programy komputerowe symulujące konwersację z człowiekiem. Najczęściej mogliśmy je spotkać na stronach internetowych, aby w razie problemów, klienci mogli uzyskać odpowiedź na swoje pytanie 24/7.

Na ten moment technologia ta wciąż istnieje w takiej formie, ale zaczynamy coraz częściej spotykać ją pod postacią chatów mających za zadanie odpowiadać nam na wszystkie pytania pozyskując za nas, dane z Internetu lub wykorzystywać zdobytą wiedzę do pisania dłuższych tekstów. Chatboty nie mają określonych godzin pracy więc odpowiedź na nasze pytania możemy pozyskać o każdej porze.

Jakie są główne zalety korzystania z chatbotów AI?

Głównymi zaletami chatbotów są:

 • Oszczędność czasu – zamiast przeglądać 10 stron internetowych w poszukiwaniu informacji, możemy zadać nasze pytanie na czacie, a bot wyszuka najważniejsze informacje za nas.
 • Dostępność 24/7 – tego nie trzeba tłumaczyć, zadając jakieś pytanie w przeglądarce nie zawsze znajdziemy to czego szukamy a dla przykładu ktoś z większym zasobem wiedzy, możemy się tu odnieść do nauczycieli, nie ma możliwości nam odpowiedzieć.
 • Wyśrodkowuje wiele różnych informacji i podaje te które są dla niego jak najbardziej wiarygodne.
 • Do ich używania nie są potrzebne umiejętności kodowania.

Jakie są główne wady chatbotów AI?

Głównymi wadami chatbotów są te związane z jego utworzeniem oraz konserwacją:

 • Specjalne planowanie i projektowanie
 • Przygotowanie ich do różnych przeglądarek, każda potrzebuje innego tła technicznego
 • Stałe uzupełnianie bazy danych oraz częste aktualizacje

Jak chatboty mogą pomóc w nauce

Chatboty jako forma pomocy w nauce mają kilka różnych zastosować o których warto pamiętać.

 1. Szukanie źródeł informacji. Wpisując w wyszukiwarkę jakieś pytanie, bardzo często pierwsze strony jakie nam się pokazują to blogi, których większość z nas nie zna lub takie blogi nie są wystarczającą formą pozyskania informacji. Zazwyczaj sami nie wiemy, jak szukać, aby znaleźć najlepsze wiadomości. Tu z pomocą przychodzi chatbot, prosimy go o odnalezienie źródeł informacji pomocnych przy określonym temacie, dzięki temu oszczędzamy czas, który spędzilibyśmy na szukaniu takich stron.
 2. Sprawdzanie prac. Kiedy już mamy najpotrzebniejsze źródła jesteśmy w stanie napisać pracę, ale, czy na pewno nasza praca jest na temat? Być może popełniliśmy w niej błędy ortograficzne? Warto w takim wypadku skorzystać z pomocy chatbotów. Najprostszym sposobem będzie wklejenie tekstu oraz poproszenie o sprawdzenie pracy pod względem błędów ‘…’. Sprawi to, że będziemy czuć się dużo pewniej, gdyż zdarza się, że ludzkie oko przeoczy jakiś błąd.
 3. Sprawdzanie wiedzy. Chcemy sprawdzić poziom naszej wiedzy na podany temat, nie ma nic prostszego jak poproszenie o to chatbota. Za pomocą odpowiedniego polecenia, możemy otrzymać zestaw pytań lub fiszek a na podstawie naszych odpowiedzi będziemy wiedzieć które z zagadnień powinniśmy podszlifować.
 4. Przygotowanie planu nauki. Jeśli znamy poziom naszej wiedzy lub nawet bez znajomości swojej wiedzy, z pomocą sztucznej inteligencji w chatbotach możemy przygotować plan nauki jakim możemy podążać przez określony okres czasowy. Co mam na myśli? Dokładnie to co mówię, chatbot nie tylko sprawdzi nasze umiejętności, ale również zaplanuje nam miesiąc nauki do olimpiady (bot, bez problemu może wyszukać jaki materiał jest potrzebny na przykładową olimpiadę) ponieważ rozłoży całą potrzebną wiedzę na mniejsze etapy.
 5. Szybkie odpowiedzi oraz wyjaśnienia. Mały kryzys w zrozumieniu materiału? Wystarczy poprosić chatbota, aby wytłumaczył nam zagadnienie w jak najprostszych słowach. Jeśli mamy problem z zadaniem z matematyki, zanim wyszukamy prawidłowe odpowiedzi, poprośmy o pomoc oraz wyjaśnienie tego tematu a następnie stopniowe rozwiązanie zadania. To pomoże dużo lepiej zrozumieć materiał i nie pójdziemy wtedy na łatwiznę, ale równie szybko wypełnimy luki w rozumieniu.

Czego oczekiwać od dobrego chatbota ai w edukacji?

Przy obecnej ilości chatbotów dostępnych na rynku, możemy wybrać taki który najbardziej nam pasuje. Warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie ważnych elementów:

 • Częste aktualizacje. Warto, aby wybrany przez nas chatbot miał jak najczęstsze aktualizacje bazy danych, będziemy wtedy pewni, że dane jakie otrzymujemy są w 100% prawdziwe.
 • Sprawdzona strona. Korzystając z jakiegoś chatbota powinniśmy najpierw poszukać informacji o nim w internecie. Może się tak zdarzyć, że jest to strona istniejąca po to, aby gromadzić i sprzedawać nasze dane. Research różnych opinii na ich temat jest jak najbardziej wskazany.
 • Dostosowane funkcje. Chatboty wykorzystują funkcję mechanicznego uczenia się tzn. przyswajają wiedzę na bieżąco, jeśli korzystamy z jakiegoś bota od dłuższego czasu, powinien się on dostosować do naszych potrzeb. Zadając mu podobne pytania w różnych dziedzinach, wypada, aby schemat odpowiedzi był zbliżony do tych które najbardziej nas zadowoliły w przeszłości.

Przegląd chatbotów

Większość Chatbotów jest do siebie łudząco podobnych, ich plusy i minusy będą się nieznacznie różnić od siebie, ponieważ opierają się one na bardzo zbliżonych schematach.

Chatgpt

ZALETY:

 • Wszechstronny. Bot stworzony przez Openai nie ma jednego, określonego, pola użytkowania. Jest on dobry do pisania tekstów czy odpowiadania na nasze pytania.
 • Jedną z najczęściej wymienianych funkcji tego chatbota jest tworzenie innych chatbotów i asystentów. Może być to korzystne dla właścicieli stron lub sklepów internetowych.
 • Popularny. Jednocześnie jest to wada i zaleta, dlaczego? Jest kilka argumentów. Jeśli ChatGPT napisze jakiś tekst, bardzo łatwo sprawdzić, czy jest on napisany przez niego. Nie jest to niezawodne, ponieważ czasami przypisuje sobie prace z internetu lub wystarczy jedno zdanie, aby stwierdził, że on jest autorem. Zaleta- twórcy widząc zainteresowanie platformą, mają większą motywację, aby tworzyć nowe funkcje.

WADY:

 • Baza danych. Dane które posiada ChatGPT nie są aktualne lub są błędne. Pytając się go o powierzchnię miast, bardzo prawdopodobne, że poda nam dane sprzed 2021 roku, ponieważ wtedy odbyła się jego ostatnia (większa) aktualizacja.
 • Podatny na manipulację. Jeśli zaproponujemy (w swoim pytaniu) jakąś informację, bardzo prawdopodobne, że bot jej nie sprawdzi, aczkolwiek, umieści w swojej odpowiedzi. Podobna sytuacja występuje, kiedy poprosimy go o znalezienie błędów w tekście. Bot będzie chciał przede wszystkim dać nam wyczerpującą i satysfakcjonującą odpowiedź, dlatego jest możliwość, że zamiast faktycznych błędów dostaniemy błędne informacje na temat naszej pracy.
 • Emocje / empatia. Jako sztuczna inteligencja chatbot nie potrafi odczuwać emocji, więc nie pomoże nam podjąć decyzji, w której jednym z czynników decydujących są nasze uczucia.

Te wady będą odnosić się do większości chatbotów, gdyż każdy z nich działa na podobnych zasadach.

Bing chat

ZALETY:

 • Styl odpowiedzi. Już na wstępie mamy możliwość wybrania jednego z trzech stylów odpowiedzi. Kreatywną do pisania wypracowań, zrównoważoną która jest najlepsza do prostych pytań, ograniczających się do znalezienia informacji i podania nam ich, precyzyjna z której najlepiej korzystać, kiedy podajemy specyficzny rodzaj pracy na przykład, gdy chcemy, aby bot napisał nam poważnego maila do szefa.
 • Źródła odpowiedzi. Bing Chat odpowiadając na pytanie, podaje również źródła, z których czerpał informacje. Ułatwia nam to przejście do strony w przypadku, gdy chcemy dowiedzieć się więcej na dany temat lub jeśli musimy zacytować jakiś fragment.
 • Kompatybilność z przeglądarką Microsoft Edge. Ponownie jest to wada i zaleta. Patrząc na to z drugiej strony jest kilka ulepszonych funkcji w przeglądarce, które wykorzystują Bing Chat. Dużo lepsza trafność wyszukiwania, oparta na pomocy sztucznej inteligencji. Możliwość z korzystania z chatbota w panelu bocznym podczas używania przeglądarki, dzięki temu z łatwością dodamy nowy post na portal społecznościowy a w napisaniu postu pomoże nam Bing Chat.

WADY:

 • Kompatybilność z przeglądarką Microsoft Edge. Chatbota Bing Chat nie da się otworzyć w innej przeglądarce niż Microsoft Edge, co może być uciążliwe w przypadku użytkowników, którzy nie posiadają jej na swoim komputerze / laptopie.
 • Brak świadomości. Jeśli nie podamy w poleceniu kontekstu do jakiegoś zadania, w większości przypadków, bot będzie operować tylko na słowach które zostały podane w pytaniu. Przez to odpowiedzi mogą być nie na temat, zacytowane fragmenty mogą nie pasować do sytuacji etc.
 • Ciężko powiedzieć o innych wadach niż tych które zdążyłam już rozwinąć w przypadku poprzedniego chatbota. Ograniczone zasoby wiedzy, brak empatii, podatny na sugestie

Jasper

ZALETY:

 • Marketing. Sprawdzi się przede wszystkim dla firm oraz marketingowców, zyskał popularność w tych stronach dzięki bardzo dobrym planom biznesowym które tworzy, ale również poprzez tworzenie informacji prasowych lub zapowiedzi produktów czy tekstów copywriterskich.
 • Jasper Art. Funkcja chatbota która odpowiada za tworzenie obrazów przez sztuczną inteligencję na podstawie naszych wymagań.
 • Wykrywanie błędów. Dużo lepiej reaguje na błędy gramatyczne lub w pisowni, nadaje się do sprawdzania tekstu pod kątem plagiatu.
 • Różnorodność i szczegółowość. Posiada 50 szablonów które umożliwiają tworzenie treści na każdy temat poczynając od scenariuszy do filmów a kończąc na przepisach kucharskich.
 • Rozszerzenie. Jasper może zostać dodany przez nas jako rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome.

WADY:

 • Cena. Jasper jest płatnym chatbotem którego ceny rozpoczynają się od 39$ /miesiąc rozliczane rocznie. Strona oferuje nam skorzystanie z 7- dniowego okresu próbnego.
 • Działa tylko w 29 językach. Ostatnia aktualizacja w kierunku rozszerzenia bazy języków miała miejsce w lutym 2022 roku. Jasper posiada język polski w swoich bazach.

Youchat

ZALETY:

 • Częste aktualizacje. YouChat jest aktualizowany kilka razy dziennie, dzięki czemu jego dane są aktualne i bezbłędne.
 • Różne aplikacje. You.com wypuściło na rynek nie tylko chatbota YouChat, ale również: YouWrite – program do pisania wypowiedzi z pomocą sztucznej inteligencji; YouCode- program do pisania kodów w podanym języku programowania oraz YouImagine- program do generowania grafik, wykresów, diagramów oraz map. Jak widać technologia stworzona przez ‘You’ ciągle się rozwija, dlatego można się spodziewać po nich najnowszych trendów oraz odpowiedzi na potrzeby użytkowników.
 • Zintegrowany z wyszukiwarką You.com. Daje to ulepszone funkcje wyszukiwarki oraz ulepszony interfejs, który poza designerskim wyglądem jest bardzo intuicyjny i wygodny do używania.

WADY:

 • Beta. Jest to wersja beta chatbotu, a więc może mieć problemy w działaniu.
 • Język. YouChat wciąż czeka na aktualizację dotyczącą języków użytkowania. Język polski jest w pełni zrozumiały dla bota.
 • Brak odpowiedzi. Chatbot bardzo często nie potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie, zamiast tego prosi o więcej szczegółów i dopiero na podstawie większej ilości informacji podaje odpowiedź. Da się zauważyć różnicę pomiędzy innymi chatbotami, które odpowiadają tak jak zrozumiały a później od nas zależy czy odpowiedź jest prawidłowa i zgodna z naszymi oczekiwaniami.

Google bard


ZALETY:

 • Wizualizacja. Ten chatbot poza odpowiedzią w formie tekstu, zwizualizuje nam to co opisuje. Google Bard zapowiada odpowiedzi w formie zdjęć i grafik.
 • Cytowanie. Bot podając nam odpowiedź dodaje do niej adnotację z cytowaną stroną bądź innym źródłem, którego użył.
 • Połączenie z innymi aplikacjami. Serwis Google który jest odpowiedzialny za chatbota Google Bard, postanawia ulepszyć swoje aplikacje, czyli między innymi: Dysk, G-mail, Dokumenty, Mapy, o funkcje ze sztuczną inteligencją oraz botem Bard w roli głównej.

WADY:

 • Dostępność. Google Bard jest dostępny w 180 krajach dla wszystkich użytkowników. W Polsce korzystać z niego mogą tylko administratorzy posiadający specjalne konta o takim profilu. Jako że w naszym kraju jest to na razie wersja beta, tylko dla określonych osób, nie można z niego korzystać na co dzień.
 • Język. Jeśli jesteśmy administratorami ze specjalnym kontem Google cała nasza praca w Google Bard będzie w języku angielskim. Chatbot ma możliwość komunikowania się w 40 językach.

FORMULARZ KONTAKTU

Interesuje Cię wiedza z zakresu nowoczesnej edukacji, kreatywności oraz nowych technologii? Zapisz się do newslettera, aby uzyskać dostęp do Naszych autorskich treści.