DZIEDZINA: physiology, psychology, medicine, engineering
OPIS SYNTETYCZNY:
Projekt realizowany przez uczestnika warsztatów technologiczno-projektowych ma na celu opracowanie prototypu funkcjonalnego urządzenia lub spekulatywnej propozycji wspierającej dobrostan psychiczny i fizyczny człowieka, odpowiadającego na globalne wyzwania zdrowotne wynikające z nierówności społecznych i presji współczesnego życia. W oparciu o badania WHO i CDC, uczestnik projektuje rozwiązanie wspierające zdrowie psychiczne i fizyczne, wykorzystując technologie cyfrowe, takie jak ubieralne sensory, sztuczna inteligencja oraz interakcje człowiek-komputer (HCI).
Warsztat skupia się na opracowaniu innowacyjnych interwencji – od monitorowania parametrów zdrowotnych i wczesnego wykrywania problemów, po spersonalizowane wsparcie emocjonalne i fizyczne. W zakresie dobrostanu fizycznego uczestnik może rozwijać technologie bioniczne, które mają na celu przywracanie funkcji osobom z ograniczoną mobilnością lub wspomaganie ich możliwości fizycznych. Rezultatem projektu jest prototyp lub koncepcja spekulatywna, która stanowi nowatorskie połączenie badań nad mózgiem, ciałem i interakcji technologicznych i projektowania dla zwiększenia dobrostanu użytkowników w ich codziennym środowisku.
EFEKTY NAUCZANIA:
- Analiza problemów zdrowotnych i społecznych
- Generowanie innowacyjnych rozwiązań
- Znajomość technologii wspierających mobilność
- Skuteczna prezentacja i iteracja projektu
INSPIRED BY: Rosalind W, Picard Professor of Media Arts and Sciences; Grover M. Hermann Professor in Health Sciences and Technology, MIT